WP to Twitter 3.0.1 - en to ja translation catalogue (322 entries)

en:  Bit.ly User Login Updated.
ja: Bit.ly ユーザー名を保存しました。

en: (optional)
ja: (任意)

en: 1. Register this site as an application on
ja: 1. このサイトをアプリケーションとして登録する:

en: 100 Continue: Twitter received the header of your submission, but your server did not follow through by sending the body of the data.
ja: 100 Continue: Twitterはヘッダー部分を受け取ったようですが、あなたのサーバーがボディー部分を送信していないようです。

en: 2. Switch to the "Permissions" tab in Twitter apps
ja: 2. "Settings" タブに切り替えてください。

en: 3. Switch to the Keys and Access Tokens tab and regenerate your consumer key and secret, then create your access token.
ja: 3. Keys and Access Tokensタブに切り替え、Consumer KeyとConsumer Secretを生成した後、Access Tokenを作成して下さい。

en: 304 Not Modified: There was no new data to return
ja: 304 Not Modified: 新しく更新されたデータがありません

en: 4. Copy and paste your Access Token and Access Token Secret into the fields below
ja: 4. Access token と Access Token Secret を下のフィールドに貼り付けてください。

en: 400 Bad Request: The request was invalid. This is the status code returned during rate limiting.
ja: 400 Bad Request: リクエストが不正です。このエラーはAPIの使用が制限されているときに出ます。

en: 401 Unauthorized: Authentication credentials were missing or incorrect.
ja: 401 Unauthorized: 認証に失敗しました。

en: 403 Forbidden: The request is understood, but has been refused by Twitter. Possible reasons: too many Tweets, same Tweet submitted twice, Tweet longer than 140 characters.
ja: 403 Forbidden: リクエストされましたが処理できません。このエラーは、リクエストは届いたもののTwitter側で拒否された際に出ます。大量のツイートをした場合・ツイートが140字以上の場合・同じ内容のツイートを二回目以降にした場合などに出ます。

en: 404 Not Found: The URI requested is invalid or the resource requested does not exist.
ja: 404 Not Found: リクエストが不正かリクエスト先が存在しません。

en: 406 Not Acceptable: Invalid Format Specified.
ja: 406 Not Acceptable: 受け取ることができないフォーマットです。

en: 422 Unprocessable Entity: The image uploaded could not be processed..
ja: 422 Unprocessable Entity: 画像のアップロードに失敗しました。

en: 429 Too Many Requests: You have exceeded your rate limits.
ja: 429 Too Many Requests: アクセス制限を超えました。

en: 500 Internal Server Error: Something is broken at Twitter.
ja: 500 Internal Server Error: Twitter側で何かがおかしいようです。

en: 502 Bad Gateway: Twitter is down or being upgraded.
ja: 502 Bad Gateway: Twitterが落ちているか、アップグレード中です。

en: 503 Service Unavailable: The Twitter servers are up, but overloaded with requests - Please try again later.
ja: 503 Service Unavailable: Twitter側のサーバー負荷がギリギリです。またあとで試してください。

en: 504 Gateway Timeout: The Twitter servers are up, but the request couldn't be serviced due to some failure within our stack. Try again later.
ja: 504 Gateway Timeout: Twitterのサーバーの負荷が強すぎます。後でもう一度試して下さい。

en: <a href="%s">Contact me here</a>, instead</p>
ja: 代わりに<a href="%s">こちら</a>からご連絡ください。</p>

en: <a href="%s">Upgrade to WP Tweets PRO</a> to filter posts in all custom post types on any taxonomy.
ja: <a href="%s">WP Tweets PROにアップグレード</a>するとカスタム投稿タイプをフィルタリングする場合にあらゆる分類基準を設定できます。

en: <a href="http://www.joedolson.com/donate.php">Make a donation today!</a><br />Every donation matters - donate $5, $20, or $100 today!
ja: <a href="http://www.joedolson.com/donate.php">寄付する！</a><br />5ドルでも10ドルでも100ドルでも！金額は関係ありません！

en: <abbr title="Uniform Resource Locator">URL</abbr> Shortener Account Settings
ja: 短縮<abbr title="Uniform Resource Locator">URL</abbr>アカウント設定

en: <br /><strong>Note:</strong> Please review the <a class="thickbox" href="%1$s">changelog</a> before upgrading.
ja: <br /><strong>注意:</strong>更新する前に<a class="thickbox" href="%1$s">チェンジログ</a>を確認してください。

en: <code>#@#</code>: the twitter @reference for the author or blank, if not set
ja: <code>#@#</code>: @reference形式のTwitterアカウント名、設定していなければ空白

en: <code>#account#</code>: the twitter @reference for the account (or the author, if author settings are enabled and set.)
ja: <code>#account#</code>: @reference 形式のTwitterアカウント名 (もしくは、個人設定で値があれば投稿者のアカウント名)

en: <code>#author#</code>: the post author (@reference if available, otherwise display name)
ja: <code>#author#</code>: 投稿の作成者（@reference形式のtwitterアカウント名、もし設定済みならば投稿者のアカウント名）

en: <code>#blog#</code>: the title of your blog
ja: <code>#blog#</code>: ブログのタイトル

en: <code>#cat_desc#</code>: custom value from the category description field
ja: <code>#cat_desc#</code>: カテゴリー記述欄のカスタム値

en: <code>#category#</code>: the first selected category for the post
ja: <code>#category#</code>: 投稿のカテゴリー (最初の一つ)

en: <code>#date#</code>: the post date
ja: <code>#date#</code>: 投稿の日付

en: <code>#displayname#</code>: post author's display name
ja: <code>#displayname#</code>: 投稿者のアカウント名

en: <code>#modified#</code>: the post modified date
ja: <code>#modified#</code>: 投稿が変更された時刻

en: <code>#post#</code>: a short excerpt of the post content
ja: <code>#post#</code>: 投稿の抜粋

en: <code>#reference#</code>: Used only in co-tweeting. @reference to main account when posted to author account, @reference to author account in post to main account.
ja: <code>#reference#</code>: 相互ツイートの時にのみ使用します。投稿者のアカウントへメインアカウントから投稿された時、メインアカウントから投稿者のアカウントへ送信されます。

en: <code>#tags#</code>: your tags modified into hashtags. See options in the Advanced Settings section, below.
ja: <code>#tags#</code>: タグをハッシュタグに変更します。詳細設定のオプションをご覧ください。

en: <code>#title#</code>: the title of your blog post
ja: <code>#title#</code>: 投稿のタイトル

en: <code>#url#</code>: the post URL
ja: <code>#url#</code>: 投稿のURL

en: <li class="error"><strong>WP to Twitter failed to submit an update to Twitter.</strong></li>
ja: <li class="error"><strong>WP to Twitter はTwitterへの投稿に失敗しました。</strong></li>

en: <li class="error"><strong>WP to Twitter was unable to contact your selected URL shortening service.</strong></li>
ja: <li class="error"><strong>WP to Twitterから指定の短縮URLへの接続に失敗しました。</strong></li>

en: <li class="error"><strong>Your server does not appear to support the required methods for WP to Twitter to function.</strong> You can try it anyway - these tests aren't perfect.</li>
ja: <li class="error"><strong>ご利用のサーバーにはWP to Twitterに必要な機能がないようです。</strong>。それでも試してみることはできます。このテストも完璧ではありませんから。</li>

en: <li><strong>WP to Twitter successfully contacted your selected URL shortening service.</strong>  The following link should point to your blog homepage:
ja: <li><strong>WP to Twitterから指定の短縮URLサービスへの接続に成功しました。</strong>  サイトのアドレスの短縮URL:

en: <li><strong>WP to Twitter successfully submitted a status update to Twitter.</strong></li>
ja: <li><strong>WP to TwitterはTwitterへの投稿に成功しました。</strong></li>

en: <li><strong>Your server should run WP to Twitter successfully.</strong></li>
ja: <li><strong>WP to Twitterはご利用のサーバーで問題なく動きます</strong></li>

en: <p>The query to the URL shortener API failed, and your URL was not shrunk. The full post URL was attached to your Tweet. Check with your URL shortening provider to see if there are any known issues.</p>
ja: <p>短縮URLのAPIへの問い合わせに失敗しました。URLが短縮できなかったので、ツイートには完全なURLを添付しました。短縮 URLプロバイダでお知らせが出ていないか確認してください。</p>

en: <strong>Example:</strong> <code>[[custom_field]]</code>
ja: <strong>例: </strong><code>[[custom_field]]</code></p>

en: A Bit.ly API key and username is required to shorten URLs via the Bit.ly API and WP to Twitter.
ja: Bit.ly APIキーとユーザー名はBit.ly APIからURLを短縮するために必要です。

en: A YOURLS password and username is required to shorten URLs via the remote YOURLS API and WP to Twitter.
ja: YOURLSのユーザー名とパスワードはYOURLS APIおよびWP to TwitterからURLを短縮するために必要です。

en: A jotURL public and private API key is required to shorten URLs via the jotURL API and WP to Twitter.
ja: URL短縮をjotURLとWP to Twitterによって行うにはjotURLのパブリックAPIキーとプライベートAPIキーが必要です。

en: Access to customizing WP to Twitter values is not allowed for your user role.
ja: WP to Twitterをカスタマイズすることは認められていません。

en: Add Twitter Information to User Profile
ja: ユーザーのプロフィールにツイッターの情報を追加する

en: Advanced Settings
ja: 詳細設定

en: Agree to the Twitter Developer Agreement and continue.
ja: 開発者規約に同意し、続けて下さい。

en: Allow status updates from Quick Edit
ja: 投稿画面からつぶやくことを許可する

en: Author
ja: 投稿者

en: Author Settings
ja: ユーザー設定

en: Authors can add their username in their user profile. With the free edition of WP to Twitter, it adds an @reference to the author. The @reference is placed using the <code>#account#</code> shortcode, which will pick up the main account if the user account isn't configured.
ja: ユーザーはプロフィールに自分のTwitterアカウントを設定できます。無料版のWP to twitterではユーザーに@referenceを追加します。@referenceはショートコード <code>#account#</code>で配置できます。ユーザーアカウントがない場合、このショートコードはサイトのアカウント名になります。

en: Authors have individual Twitter accounts
ja: ユーザーのTwitterアカウントを有効にする。

en: Automatically schedule Tweets to post again
ja: 再度ツイートするように自動的にスケジュールする

en: Available in post update templates:
ja: 利用可能なテンプレート:

en: Available shortcodes: <code>#url#</code>, <code>#title#</code>, and <code>#description#</code>.
ja: 利用可能なショートコード: <code>#url#</code>, <code>#title#</code>, <code>#description#</code>

en: Bit.ly API Key Updated.
ja: Bit.ly APIキーを保存しました。

en: Bit.ly API Key deleted. You cannot use the Bit.ly API without an API key.
ja: Bit.ly APIキーを削除しました。APIキー無しでは Bit.ly のAPIは使えません。

en: Bit.ly API Key not added - <a href='http://bit.ly/account/'>get one here</a>! An API key is required to use the Bit.ly URL shortening service.
ja: Bit.ly APIキーがありません。<a href='http://bit.ly/account/'>こちら</a>で取得して下さい。APIキーはBit.ly APIでURLを短縮する際に必要です。

en: Bit.ly Login not added - <a href='http://bit.ly/account/'>get one here</a>!
ja: Bit.lyユーザー名がありません。<a href='http://bit.ly/account/'>こちら</a>でアカウントを作ってください。

en: Bit.ly User Login deleted. You cannot use the Bit.ly API without providing your username.
ja: Bit.lyユーザー名を削除しました。ユーザー名無しではBit.lyのAPIは使えません。

en: Can see Tweet Now button
ja: 今つぶやくボタンを見えるようにする

en: Can send Tweets
ja: ツイートを送信できるようにする

en: Category
ja: カテゴリー

en: Characters left:
ja: 残り文字数:

en: Check Support
ja: サポートを確認する

en: Check whether your server supports <a href="http://www.joedolson.com/wp-to-twitter/">WP to Twitter's</a> queries to the Twitter and URL shortening APIs. This test will send a status update to Twitter and shorten a URL using your selected methods.
ja: このサーバーが<a href="http://www.joedolson.com/articles/wp-to-twitter/">WP to Twitter</a>で使われるTwitter および短縮URLのAPIをサポートしているかどうかをチェックします。このテストではTwitterにテスト用ツイートを投稿し、設定に基づいたURLの短縮を行います。

en: Choose a short URL service (account settings below)
ja: 短縮URLを選択して下さい。(アカウント設定は下で行ってください。)

en: Clear 'WP to Twitter' Error Messages
ja: WP to Twitterのエラーメッセージを消去する

en: Clear Bit.ly API Key
ja: Bit.ly APIキーを消去

en: Clear YOURLS password
ja: YOURLSパスワードを消去

en: Clear jotURL settings
ja: jotURLの設定を削除

en: Connect to Twitter
ja: Twitterと連携

en: Copy your API key and API secret from the "Application Settings" section.
ja: API KeyとAPI Secretを"Application Settings"からコピーしてください。

en: Copy your Access token and Access token secret from the "Your Access Token" section.
ja: Access TokenとAccess Token Secretを"Your Access Token"からコピーしてください。

en: Create custom shortcodes and access WordPress custom fields by using square brackets and the name of your custom field.
ja: カスタムフィールドを表示するショートコードを作ることもできます。ブラケット２つでカスタムフィールド名を囲むと、そのカスタムフィールドの値がツイートに含まれます。

en: Custom Twitter Post
ja: カスタムツイート

en: Custom field for an alternate URL to be shortened and Tweeted:
ja: 代替URLを表すカスタムフィールド:

en: Custom keyword for YOURLS url slug.
ja: YOURLSのURLスラッグに用いるカスタムキーワード

en: Custom text after all Tweets:
ja: ツイートの後につける文字列:

en: Custom text before all Tweets:
ja: ツイートの前につける文字列:

en: Data migration complete.
ja: データの移行が完了しました。

en: Date
ja: 日付

en: Default is from your general settings. <a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time'>Date Formatting Documentation</a>.
ja: デフォルトは「一般設定」での値です。<a href='http://wpdocs.sourceforge.jp/Formatting_Date_and_Time'>日付と時刻の書式の解説</a>

en: Default: sequential URL numbering.
ja: デフォルト: URLを番号順にする

en: Delay Tweets until after publishing
ja: 記事の投稿完了までツイートを遅らせる

en: Delete Tweet History
ja: 削除したツイート履歴

en: Disable Twitter Feed Stylesheet
ja: フィードスタイルシートを無効にする

en: Disconnect Your WordPress and Twitter Account
ja: Twitterとの連携を解除

en: Disconnect from Twitter
ja: Twitterとの連携を解除

en: Disconnect your WordPress and Twitter Account
ja: Twitterとの連携を解除

en: Display a list of tweets returned by a search.
ja: 検索によるツイートのリストを見る

en: Display a list of your latest tweets.
ja: 最近のツイートのリストを見る

en: Do not display my account in the #account# template tag.
ja: テンプレートタグ#account#でアカウントを表示しない

en: Do not post Tweets by default
ja: デフォルトではつぶやかない

en: Do not post Tweets by default (editing only)
ja: デフォルトではつぶやかない(編集中)

en: Don't Tweet post.
ja: ツイートしない

en: Don't have a Su.pr account or API key? <a href='http://su.pr/'>Get one here</a>!<br />You'll need an API key in order to associate the URLs you create with your Su.pr account.
ja: Su.prアカウントもしくはAPIキーをお持ちでない場合は<a href='http://su.pr/'>こちら</a>で取得してください！<br />APIキーは短縮したURLをあなたのSu.prアカウントと結びつけるために必要です。

en: Don't shorten URLs.
ja: URLを短縮しない

en: Enter your own Twitter username.
ja: あなたのTwitterユーザー名を入力してください。

en: Error Messages and Debugging
ja: エラーメッセージとデバッグ

en: Error:
ja: エラー:

en: Error:
ja: エラー:

en: Example:
ja: 例:

en: Extracted from the post. If you use the 'Excerpt' field, it will be used instead.
ja: 投稿の冒頭が抜き出されます。「抜粋」フィールドがあれば代わりにそちらを使用します。

en: Failed Tweets
ja: 失敗したツイート

en: Filter Tweets by category, tag, or custom taxonomy
ja: ツイートをカテゴリーあるいは、タグ、カスタム分類基準によってフィルタリングする

en: Geocode (Latitude,Longitude,Radius)
ja: 位置情報(緯度,経度,取得する位置の半径)

en: Get Debugging Data for OAuth Connection
ja: OAuth接続でのデバッグデータを表示する

en: Get Plug-in Support
ja: プラグインのサポート

en: Get Support
ja: サポート

en: Google Analytics Settings
ja: Google Analyticsの設定

en: Hide @ Replies
ja: @によるリプライを隠す

en: Hide account name in Tweets
ja: ツイートでアカウント名を隠す

en: I have <a href="%1$s">made a donation to help support this plug-in</a>
ja: 私はこのプラグインをサポートするため<a href="%1$s">寄付</a>をしました。

en: I have read <a href="%1$s">the FAQ for this plug-in</a> <span>(required)</span>
ja: このプラグインの<a href="%1$s">FAQ</a>を読みました<span>(必須)</span>

en: I hope you've enjoyed <strong>WP to Twitter</strong>! Take a look at <a href='%s'>upgrading to WP Tweets PRO</a> for advanced Tweeting with WordPress! <a href='%s'>Dismiss</a>
ja: <strong>WP to Twitter</strong>は気に入っていただけましたか？ より詳細なツイートが出来る<a href='%s'>WP Tweets PRO</a>も是非ご覧ください。<a href='%s'>閉じる</a>

en: I made a donation, so stop whinging at me, please.
ja: もう寄付したんだからぶつぶつ言うのはやめてくれ！

en: If the Access Level for your Access Token is not "<em>Read and write</em>", you must return to step 2 and generate a new Access Token.
ja: もしAccess TokenのAccess levelが"<em>Read and write</em>"でなければステップ２に戻り、新しくAccess Tokenを作りなおしてください。

en: If you're having trouble with WP to Twitter, please try to answer these questions in your message:
ja: もしWP to twitterに何か問題があれば以下の質問に答え、メッセージを送信してください。

en: If you're not currently logged in to Twitter, log-in to the account you want associated with this site
ja: Twitterで現在ログインしていない場合は、このサイトと結び付けたいアカウントのユーザー名とパスワードでログインしてください。

en: Include Reply/Retweet/Favorite Links
ja: リプライ/リツイート/お気に入りを含む

en: Include Retweets
ja: リツイートを含める

en: Include Tweet source
ja: ツイート元を含む

en: Last Tweet
ja: 最後のツイート

en: Length of post excerpt (in characters):
ja: 抜粋の最大文字数:

en: Links
ja: リンク

en: Long URL parameters added.
ja: 完全がURLのパラメーターが追加されました。

en: Long URL parameters deleted.
ja: 完全なURLのパラメーターが削除されました。

en: Maximum length in characters for included tags:
ja: タグの最大文字数:

en: Maximum number of tags to include:
ja: タグの上限数:

en: Missing Twitter Feed Screen Name - Check Settings
ja: Twitterのフィードスクリーン名が見つかりません。設定を確認してください。

en: No Analytics
ja: 解析しない

en: No Twitter OAuth connection found.
ja: OAuth認証が見つかりません。

en: No error message was returned.
ja: エラーはありません。

en: No post associated with this Tweet
ja: このツイートにはどの投稿も関連付けられていません。

en: Notes
ja: 注意

en: Number of Tweets to Show
ja: 表示するツイート数

en: OAuth Authentication Data Cleared.
ja: OAuth認証データを削除しました。

en: OAuth Authentication Failed. Your server time is not in sync with the Twitter servers. Talk to your hosting service to see what can be done.
ja: OAuth認証に失敗しました。サーバーの時刻がTwitterサーバーとずれています。ホスティングサービスに連絡してください。

en: OAuth Authentication response not understood.
ja: OAuth認証のレスポンスが変です。設定を見直してください。

en: Options
ja: 設定

en: Parameters to add to the long URL (before shortening):
ja: 完全なURLに加えるパラメーター（短縮前）

en: Parameters to add to the short URL (after shortening):
ja: 短縮したURLに加えるパラメーター(短縮後)

en: Parse #hashtags
ja: ハッシュタグ(#hashtags)を解析する

en: Parse @mentions
ja: メンション(@mentions)を解析する

en: Parse links
ja: リンクを解析する

en: Path to your YOURLS config file (Local installations)
ja: YOURLS設定ファイルへのパス(ローカルインストールの場合)

en: Permissions
ja: 権限

en: Please describe your problem. I'm not psychic.
ja: 問題をお書き下さい。私は超能力者ではありません。

en: Please read the FAQ and other Help documents before making a support request.
ja: サポートに連絡する前にFAQやHelp documentsをご確認ください。

en: Popular Tweets
ja: 人気のツイート

en: Post ID
ja: 投稿ID

en: Post ID for YOURLS url slug.
ja: YOURLSのURLスラッグに用いる投稿ID

en: Post Title
ja: 投稿タイトル

en: Post to multiple Twitter accounts
ja: 複数のアカウントでつぶやく

en: Posts a Tweet when you update your WordPress blog or post a link, using your URL shortening service. Rich in features for customizing and promoting your Tweets.
ja: ブログを更新したりリンクを作成した時に、短縮URLサービスを利用してツイートする。ツイートにはカスタマイズされた機能が含まれます。

en: Previous Tweets
ja: 過去のツイート

en: Processing data migration...
ja: データを移行しています...

en: Read the Manual
ja: マニュアルを読む

en: Recent Tweets
ja: 最近のツイート

en: Reply to:
ja: 返信先:

en: Save Advanced WP to Twitter Options
ja: 詳細設定を保存

en: Save Bit.ly API Key
ja: Bit.ly APIキーを保存

en: Save WP to Twitter Options
ja: 基本設定を保存

en: Save YOURLS Account Info
ja: YOURLSアカウント設定を保存

en: Save jotURL settings
ja: jotURLの設定を保存

en: Schedule
ja: 予定

en: Search String
ja: 文字の検索

en: See Custom Tweet Field when creating a Post
ja: 投稿時にカスタムツイートフィールドを見えるようにする

en: Select "Read and Write" for the Application Type
ja: アプリケーションのタイプを"Read and Write"に設定してください。

en: Send Support Request
ja: サポートリクエストを送信

en: Send Tweets for approved comments
ja: コメントの許可にツイートを送信する

en: Set Date/Time
ja: 日付と時刻の設定

en: Short URL parameters added.
ja: 短縮URLのパラメーターが追加されました。

en: Short URL parameters deleted.
ja: 短縮URLのパラメーターが削除されました。

en: Shortcodes
ja: ショートコード

en: Sorry! I couldn't send that message. Here's the text of your request:
ja: メッセージを送信できませんでした。あなたのリクエスト内容はこちらです:

en: Spaces in tags replaced with:
ja: タグの空白を置換:

en: Special Cases when WordPress should send a Tweet
ja: 特殊なツイートタイミング設定

en: Static Campaign identifier for Google Analytics:
ja: Google AnalyticsのキャンペーンID:

en: Status Update Templates
ja: ツイートのテンプレート

en: Strip nonalphanumeric characters from tags
ja: タグから英数字以外の文字を取り除く

en: Su.pr API Key and Username Updated
ja: Su.pr APIキーとユーザー名を保存しました。

en: Su.pr API Key and username deleted. Su.pr URLs created by WP to Twitter will no longer be associated with your account.
ja: Su.pr APIキーとユーザー名を削除しました。WP to Twitterで作成したSu.prのURLは、もうアカウントと結びついていません。

en: Su.pr API Key not added - <a href='http://su.pr/'>get one here</a>!
ja: Su.pr APIキーがありません。 <a href='http://su.pr/'>こちら</a>で取得してください！

en: Su.pr query returned invalid data.
ja: Su.prへの問い合わせは無効でした。

en: Support Request:
ja: サポートリクエスト:

en: Support WP to Twitter
ja: WP to Twitterをサポートする

en: Tags
ja: タグ

en: Template Tag Settings
ja: テンプレートタグの設定

en: Template for %1$s editing updates
ja: テンプレート%1$sを編集し更新

en: Template for new %1$s updates
ja: 新しいテンプレート%1$sを更新

en: Template tag priority order
ja: テンプレートタグの優先順位

en: Test again
ja: もう一度試す

en: Text for new link updates:
ja: 新規リンク:

en: Thank you for supporting the continuing development of this plug-in! I'll get back to you as soon as I can. Please ensure that you can receive email at <code>%s</code>.
ja: このプラグインのさらなる発展に協力頂きありがとうございます！出来るだけ早く返答致します。<code>%s</code>でメールを受信できるように設定しておいてください。

en: Thanks for using WP to Twitter. Please ensure that you can receive email at <code>%s</code>.
ja: WP to Twitterをご利用頂きありがとうございます。<code>%s</code>でメールを受信できるように設定しておいてください。

en: The WebSite and Callback URL should be
ja: The WebSite and Callback URL :

en: The following additional information will be sent with your support request:
ja: 以下の詳細情報がサポートリクエストと一緒に送信されます:

en: The order in which items will be abbreviated or removed from your Tweet if the Tweet is too long to send to Twitter.
ja: ツイートが長すぎる場合に、省略したり削除したりする順序

en: The path to your YOURLS installation is not correct.
ja: YOURLSをインストールしたパスが正しくありません。

en: These categories are currently <strong>allowed</strong> by the deprecated WP to Twitter category filters.
ja: これらのカテゴリーはWP to Twitterのカテゴリーフィルターによって<strong>許可</strong>されています。

en: These categories are currently <strong>excluded</strong> by the deprecated WP to Twitter category filters.
ja: これらのカテゴリーはWP to Twitterのカテゴリーフィルターによって<strong>拒否</strong>されています。

en: This account is not authorized to post to Twitter.
ja: このアカウントはTwitterに投稿することを承認されていません。

en: This tweet is identical to another Tweet recently sent to this account.
ja: このツイートと全く同じツイートが最近されています。

en: This tweet was blank and could not be sent to Twitter.
ja: 文字が無いツイートは投稿できません。

en: Time
ja: 時刻

en: Title
ja: タイトル

en: Toggle the Tweet/Don't Tweet option
ja: ツイートのオプションをトグル出来るようにする

en: Tweet Now
ja: つぶやく

en: Tweet my posts with an @ reference to both my username and to the main site username.
ja: 自分と、サイト設定でのアカウント宛に@をつけてツイート

en: Tweet my posts with an @ reference to my username.
ja: 自分のアカウント宛に@をつけてツイートする

en: Tweet post.
ja: ツイートする

en: Tweet sent successfully.
ja: ツイートは正常に送信されました。

en: Tweet to
ja: ツイート先

en: Tweeting %s edits is disabled.
ja: %sをツイートすることは無効です。

en: Tweets must be less than 140 characters; Twitter counts URLs as 22 or 23 characters. Template Tags: <code>#url#</code>, <code>#title#</code>, <code>#post#</code>, <code>#category#</code>, <code>#date#</code>, <code>#modified#</code>, <code>#author#</code>, <code>#account#</code>, <code>#tags#</code>, or <code>#blog#</code>.
ja: ツイートは140文字以下にしてください。TwitterではURLは22か23文字とカウントされます。 Template Tags: <code>#url#</code>, <code>#title#</code>, <code>#post#</code>, <code>#category#</code>, <code>#date#</code>, <code>#modified#</code>, <code>#author#</code>, <code>#account#</code>, <code>#tags#</code>, or <code>#blog#</code>.

en: Twitter Time Check
ja: ツイッターの時刻を確認する

en: Twitter Username
ja: Twitterユーザー名

en: Twitter Username
ja: ユーザー名

en: Twitter error: %s
ja: Twitterエラー: %s

en: Twitter requires all Tweets to be unique.
ja: Twitterでは完全な同内容のツイートは出来ません。

en: Twitter requires authentication by OAuth. You will need to <a href='%s'>update your settings</a> to complete installation of WP to Twitter.
ja: TwitterではOAuth認証が必要になりました。WP to Twitterを使うためには<a href="%s">プラグイン設定</a>を更新する必要があります。

en: Twitter returned an invalid response. It is probably down.
ja: レスポンスが無効です。おそらくTwitterのサーバーが落ちています。

en: Twitter's application registration page
ja: Twitterアプリケーション登録ページ

en: Twitter's server time:
ja: Twitterのサーバーの時刻:

en: Type of Results
ja: 結果のタイプ

en: URI to the YOURLS API (Remote installations)
ja: YOURLS APIへのパス(リモートインストールの場合)

en: Update Twitter when you post a Blogroll link
ja: ブログロールにリンクを追加したらツイート

en: Update the application settings
ja: アプリケーションの設定を保存してください。

en: Update when %1$s %2$s is edited
ja: %1$s %2$s が編集されたらツイート

en: Update when %1$s %2$s is published
ja: %1$s %2$s が公開されたらツイート

en: Updating the WP Tweets PRO taxonomy filters will overwrite your old category filters.
ja: WP Tweets PROの分類基準を更新すると過去のカテゴリフィルターは上書きされます。

en: Upgrade Now!
ja: アップグレード

en: Upgrade to <strong>WP Tweets PRO</strong>!
ja: <strong>WP Tweets PRO</strong>にアップグレード

en: Upgrade to WP Tweets PRO to configure options! <a href="%s">Upgrade now!</a>
ja: 設定をするにはWP Tweets PROにアップグレードしてください。<a href="%s">アップグレードする!</a>

en: Upgrade to WP Tweets PRO to select Twitter accounts! <a href="%s">Upgrade now!</a>
ja: WP Tweets PROにアップグレードしてTwitterアカウントを選択してください！<a href="%s">アップグレード</a>

en: Upload post images to Twitter
ja: 画像を投稿する

en: Use My Twitter Username
ja: 自分のアカウントを含める

en: Use Twitter Friendly Links.
ja: Twitter Friendly Linksを使う

en: Use a Static Identifier with WP-to-Twitter
ja: 静的IDをWP to twitterで使う

en: Use a dynamic identifier with Google Analytics and WP-to-Twitter
ja: 動的IDをWP to twitterとGoogle Analyticsで使う

en: Use tag slug as hashtag value
ja: ハッシュタグとしてタグのスラッグを使う

en: View Tweet History
ja: ツイート履歴を見る

en: View your Bit.ly username and API key
ja: Bit.ly ユーザー名とAPIキー:

en: View your jotURL public and private API key
ja: jotURLのパブリックAPIキー、プライベートAPIキーを見る

en: WP Tweets PRO 1.5.2+ allows you to select Twitter accounts. <a href="%s">Log in and download now!</a>
ja: WP Tweets PRO 1.5.2+ではTwitterアカウントを選択することが出来ます。<a href="%s">ログインしてダウンロード</a>

en: WP Tweets User Settings
ja: WP to Twitterユーザー設定

en: WP to Twitter - Latest Tweets
ja: WP to Twitter - 最近のツイート

en: WP to Twitter - Searched Tweets
ja: WP to Twitter - ツイートの検索

en: WP to Twitter Advanced Options Updated
ja: 詳細設定を保存しました。

en: WP to Twitter Date Formatting:
ja: 日付フォーマット:

en: WP to Twitter Options
ja: WP to Twitter 基本設定

en: WP to Twitter Options Updated
ja: 基本設定を保存しました。

en: WP to Twitter Set-up
ja: WP to Twitterのセットアップ

en: WP to Twitter Settings
ja: WP to Twitterの設定

en: WP to Twitter Support
ja: WP to Twitterのサポート

en: WP to Twitter could not contact Twitter's remote server.
ja: Twitterのリモートサーバーと接続出来ませんでした。

en: WP to Twitter failed to connect with Twitter.
ja: WP to TwitterはTwitterとの連携に失敗しました。

en: WP to Twitter is now connected with Twitter.
ja: WP to TwitterはTwitterと連携しました。

en: WP to Twitter needs to perform a database update. This may take a few minutes. <a href='%s'>Update Database</a>
ja: WP to Twitterを利用するにはデータベースの更新が必要です。この操作には少し時間がかかる場合があります。<a href='%s'>データベースを更新する</a>。

en: WP to Twitter was unable to establish a connection to Twitter.
ja: Twitterとの接続を設立出来ませんでした。

en: What did you expect to happen?
ja: どうなると予想しましたか？

en: What dynamic identifier would you like to use?
ja: 動的IDとして使う値

en: What happened instead?
ja: 予想に反してどのようなことが起こりましたか？

en: What were you doing when the problem occurred?
ja: 問題が起きた時、何をしていましたか？

en: What's in the premium add-on?
ja: 追加機能

en: YOURLS (on a remote server)
ja: YOURLS (別のサーバー上)

en: YOURLS (on this server)
ja: YOURLS (このサーバー上)

en: YOURLS API url added.
ja: YOURLS APIのURLを追加しました。

en: YOURLS API url removed.
ja: YOURLS APIのURLを削除しました。

en: YOURLS Custom Keyword
ja: YOURLSのカスタムキーワード

en: YOURLS local server path added.
ja: YOURLSローカルサーバーのパスを追加しました。

en: YOURLS local server path removed.
ja: YOURLSローカルサーバーのパスを削除しました。

en: YOURLS signature token updated.
ja: YOURLS signature tokenが保存されました。

en: YOURLS signature token:
ja: YOURLSのsignature token:

en: YOURLS will not use Post ID for the short URL slug.
ja: YOURLSでの短縮に投稿IDを使用しない。

en: YOURLS will use Post ID for short URL slug.
ja: YOURLSの短縮名に投稿IDを使う

en: YOURLS will use your custom keyword for short URL slug.
ja: YOURLSはカスタムキーワードをURLの短縮に使う

en: You are not authorized to perform this action
ja: このアクションを行うことをあなたは承認されていません。

en: You can track the response from Twitter using Google Analytics by defining a campaign identifier here. You can either define a static identifier or a dynamic identifier. Static identifiers don't change from post to post; dynamic identifiers are derived from information relevant to the specific post. Dynamic identifiers will allow you to break down your statistics by an additional variable.
ja: ここで Google AnalyticsのキャンペーンIDを指定するとTwitterからの訪問を解析することができます。静的IDと動的IDが利用できます。静的IDは投稿ごとに変わるということはありません。一方、動的IDは特定の投稿情報によって変化します。動的IDを用いると変数を追加して統計結果を分けることができます。

en: You have not connected WordPress to Twitter.
ja: このWordPressはまだTwitterと連携していません。

en: You must add your Bit.ly login and API key in order to shorten URLs with Bit.ly.
ja: Bit.lyでURLを短縮するためには、Bit.lyのユーザー名とAPIキーを設定する必要があります。

en: You must add your YOURLS remote URL, login, and password in order to shorten URLs with a remote installation of YOURLS.
ja: リモートのYOURLSでURLを短縮するためには、YOURLSのURL、ログイン名、パスワードを設定する必要があります。

en: You must add your YOURLS server path in order to shorten URLs with a remote installation of YOURLS.
ja: リモートのYOURLSでURLを短縮するためには、YOURLSをインストールしたパスを設定に追加する必要があります。

en: You must add your jotURL public and private API key in order to shorten URLs with jotURL.
ja: jotURLで短縮URLを作成するにはjotURLのパブリックAPIキーとプライベートAPIキーが必要です。

en: Your Application Description can be anything.
ja: Your Application Description: ご自由にお書きください。

en: Your Bit.ly <abbr title='application programming interface'>API</abbr> Key:
ja: Bit.ly<abbr title='application programming interface'>API</abbr>キー:

en: Your Bit.ly account details
ja: Bit.lyアカウント詳細

en: Your Bit.ly username:
ja: Bit.lyユーザー名

en: Your Su.pr <abbr title='application programming interface'>API</abbr> Key:
ja: Su.pr<abbr title='application programming interface'>API</abbr> キー:

en: Your Su.pr Username:
ja: Su.prユーザー名:

en: Your Su.pr account details
ja: Su.prアカウント詳細

en: Your Twitter Username
ja: Twitterユーザー名

en: Your Twitter application does not have read and write permissions. Go to <a href="%s">your Twitter apps</a> to modify these settings.
ja: あなたのアプリケーションは読み書きの権限がありません。<a href="%s">こちら</a>で設定を変更してください。

en: Your YOURLS account details
ja: YOURLSアカウント詳細

en: Your YOURLS username and password are saved. If you add a signature token, that will be used for API calls and your username and password will be deleted from the database.
ja: YOURLSのユーザー名とパスワードは保存されました。signature tokenを追加すると、signature tokenがAPIコールに使われるようになり、ユーザー名とパスワードはデータベースから削除されます。

en: Your appended Tweet text; not part of your template.
ja: ツイートの後につけるテキスト(テンプレートの一部ではありません)

en: Your application name cannot include the word "Twitter."
ja: Your application nameには"Twitter."を含めることが出来ません。

en: Your jotURL account details
ja: jotURLアカウントの詳細

en: Your jotURL private <abbr title='application programming interface'>API</abbr> key:
ja: jotURLのプライベート<abbr title='application programming interface'>API</abbr>キー:

en: Your jotURL public <abbr title='application programming interface'>API</abbr> key:
ja: jotURLのパブリック<abbr title='application programming interface'>API</abbr>キー:

en: Your prepended Tweet text; not part of your template.
ja: ツイートの前につけるテキスト(テンプレートの一部ではありません)

en: Your role does not have the ability to Post Tweets from this site.
ja: このサイトからツイートする権限がありません。

en: Your server time:
ja: あなたのサーバーの時刻:

en: Your server timezone:
ja: あなたのサーバーのタイムゾーン:

en: Your shortener does not require any account settings.
ja: あなたの利用するURL短縮サービスは特別な設定を必要としていません。

en: Your template:
ja: テンプレート:

en: Your time stamp matches the Twitter server time
ja: あなたのサーバーのタイムスタンプはTwitterのサーバーと合っています。

en: Your time stamps are more than 5 minutes apart. Your server could lose its connection with Twitter.
ja: タイムスタンプから５分以上経っています。あなたのサーバーはTwitterとの接続を見失いました。

en: jotURL private API Key Updated.
ja: jotURLのプライベートAPIキーは保存されました。

en: jotURL private API Key deleted. You cannot use the jotURL API without a private API key.
ja: jotURLのプライベートAPIキーは削除されました。jotURLのAPIはプライベートAPIキー無しに利用できません。

en: jotURL private API Key not added - <a href='https://www.joturl.com/reserved/api.html'>get one here</a>! A private API key is required to use the jotURL URL shortening service.
ja: jotURLのプライベートAPIキーが見つかりません。<a href='https://www.joturl.com/reserved/api.html'>こちら</a>から取得してください。URLの短縮にはプライベートAPIキーが必要です。

en: jotURL public API Key Updated.
ja: jotURLのパブリックAPIキーが保存されました。

en: jotURL public API Key deleted. You cannot use the jotURL API without providing your public API Key.
ja: jotURLのパブリックAPIキーは削除されました。jotURLのAPIはパブリックAPIキー無しに利用できません。

en: jotURL public API Key not added - <a href='https://www.joturl.com/reserved/api.html'>get one here</a>!
ja: jotURLのパブリックAPIキーが見つかりません。<a href='https://www.joturl.com/reserved/api.html'>こちら</a>から取得してください。URLの短縮にはパブリックAPIキーが必要です。
